Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Integracja z historią w tle

2017-10-08 12:00:00 (ost. akt: 2017-10-08 13:05:19)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Od kilku lat mieszkańcy Zabrostu Wielkiego podejmują działania na rzecz rozwoju środowiska lokalnego, integracji i utrwalania historii miejscowości. Tegoroczne starania stowarzyszenia skupiły się na naukowo-historyczno-społecznych aspektach.

Projekt realizowany przez Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Zabrost Wielki, zaowocował wieloma ciekawych wydarzeniami. Jednym z nich była konferencja naukowa poświęcona unikatowej 100-letniej architekturze wsi z pokazem wirtualnym w 3D, na którą licznie przybyli zafascynowani Zabrostem i naukowymi informacjami goście z całego regionu. Nie byłoby to możliwe bez pomocy i ogromnego zaangażowania naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego Marty Bury i Janusza Janowskiego. Działania stowarzyszenia wspierali również: Urząd Gminy w Budrach, GOK w Budrach oraz Muzeum Kultury Ludowej, Starostwo Powiatowe w Węgorzewie i Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Współdziałanie członków stowarzyszenia z mieszkańcami Zabrostu, naukowcami oraz instytucjami przyczyniło się do upamiętnienia jubileuszu poświęconego zabytkowej architekturze, zwrócenia uwagi na wyjątkowość tej miejscowości oraz wzbudzenie zainteresowania wsią samych mieszkańców, a w szczególności młodszego pokolenia. Tak powstała wielkoformatowa wystawa poświęcona Zabrostowi Wielkiemu, którą opracowali naukowcy, angażując do współpracy młodzież. Podczas realizacji projektu dzieci i młodzież brały udział w ciekawych naukowych prelekcjach poświęconych historii wsi. Mieszkańcy Zabrostu mieli także możliwość zwiedzenia skansenu w Muzeum Kultury ludowej w Węgorzewie i skorzystania z lekcji muzealnej.

Podczas działań realizowanych w projekcie cenne były spotkania integracyjno-edukacyjne młodych ze starszymi. Dzieci i młodzież przygotowały obrzęd sobótkowy przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Budrach. Pod czujnym okiem pań ze stowarzyszenia nauczyły się też lepienia pierogów i poznały specjały tradycyjnej kuchni ukraińskiej. Wspólne zajęcia były też okazją do wykonania pochodni, które imponująco rozświetliły noc sobótkową podczas jubileuszu wsi. Działania projektu zwieńczyły konkursy plastyczny i fotograficzny dotyczący przyrody i architektury Zabrostu Wielkiego.
(Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Zabrost Wielki)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages