Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

"Pogranicznik" uratowany od śmierci we wnykach

2017-11-13 11:46:04 (ost. akt: 2017-11-13 12:27:41)

Autor zdjęcia: Republika Ściborska "Biegnący Wilk"

W sobotę, tuż przy granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego, strażnicy graniczni z Placówki SG w Węgorzewie natrafili na dorosłego samca wilka złapanego w pętlę ze stalowej linki. Informację szybko przekazano do Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Rozpoczęły się poszukiwania osób, które pomimo świątecznego weekendu podjęłyby się akcji ratunkowej w trudnych warunkach terenowych. Z pomocą przybył doświadczony już w tego typy działaniach lek wet. Jacek Kopczyński z Przychodni Weterynaryjnej AMIGO-VET z odległej o blisko 200 km Nidzicy. W akcji uwalniania wilka uczestniczył Dariusz Morsztyn z Republiki Ściborskiej oraz strażnicy graniczni z Węgorzewa. Zwierzę przetransportowano do prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku, gdzie wraca do zdrowia pod opieką specjalistów wraca do zdrowia.

Tak cała akcję opisuje Dariusz Morsztyn z Republikiej Ściborskiej "Biegnący Wilk":


"Od wczoraj razem z moimi synami braliśmy udział w ratowaniu basiora - wilka, który złapał się w kłusowniczy wnyk w okolicach wsi Dąbrówka Nowa. To skandaliczne, że nadal żyją i działają ludzie trudniący się tym wstrętnym procederem. Mam nadzieję, że Policja znajdzie tego drania i poniesie on konsekwencje swego przestępstwa. Wilk był znaleziony wczoraj przez Straż Graniczną z placówki w Węgorzewie. Wieczorem go identyfikowałem, a dzisiaj odbyła się akcja ratownicza, Całość koordynuje i organizuje Stowarzyszenie Dla Natury Wilk. Basior był w słabej kondycji... musiał się we wnyku długo męczyć... Udało się go uwolnić z wnyka, przetransportować ręcznie (trudny teren) i odwieźć do ośrodka rehabilitacji zwierząt. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się uratować "Pogranicznika", bo takie otrzymał imię i już niebawem wróci w pełnej kondycji w nasze okolice. Dla wszystkich uczestników akcji było to bardzo nerwowe i emocjonujące wydarzenie. Działania niestety się przedłużyły, bo okazało się, że w całej naszej okolicy (m.in. powiat węgorzewski) nie ma w ogóle sprzętu do znieczulania zwierząt na odległość. Co jest po prostu skandalem. Zwierzę musiało przebywać w pułapce wiele godzin tylko dlatego, że nasze służby weterynaryjne są niezdolne do takich działań... Na szczęście wokół Stowarzyszenia Dla Natury Wilk jest spora grupa profesjonalnych wolontariuszy, którzy mimo dużej odległości przybyli i dzięki nim mamy szansę na ratunek dla tego wspaniałego zwierzęcia. Za to im bardzo dziękujemy! Ogromne słowa podziękowania należą się Placówce Straży Granicznej w Węgorzewie za profesjonalizm, pomoc i opiekę nad "Pogranicznikiem". To właśnie na ich cześć wilk otrzymał takie zaszczytne imię."

źródło: Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", Republika Ściborska - Biegnący Wilk

Więcej zdjęć z akcji na stronie: Republika Ściborska "Biegnący Wilk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. powinny być #2380008 | 89.229.*.* 22 lis 2017 16:00

  wyższe kary dla wnykarzy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Złomiarz #2373455 | 188.146.*.* 13 lis 2017 15:25

  Co za menda społeczna takie wnyki zakłada - na jaja by mu założył i zacisną na zawsze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ccccccccccccc #2373454 | 81.190.*.* 13 lis 2017 15:23

   uratowali i dobrze ale jak wyzdrowieje to trafi na ten sam teren czyli tu gdzie bandyci zastawiają wnyki więc może znowu.......będzie to samo

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. warmiak #2373403 | 217.99.*.* 13 lis 2017 14:31

   Wielki szacunek dla tych ludzi że basiorka w porę uwolnili,wilk to pięknę zwierzę miałem przyjemność spotkać 2 takie sztuki podczas wczesnoporannego biegania przy lesie,adrenalina była jak cholera a pozatym piękne zwierzaki.WIELKI SZACUN DLA LUDZI LUDZI KTÓRZY POMAGALI PRZY UWALNIANIU TEGO PIĘKNEGO WILKA.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages