Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Duchowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych

2019-03-31 15:00:00 (ost. akt: 2019-03-31 12:53:15)

Autor zdjęcia: wt

W Niedzielę Palmową już po raz osiemnasty aktorzy-amatorzy zaprezentują Misterium Męki Pańskiej. Spektakl ma służyć zadumie i refleksji przez Wielkim Tygodniem. To także niezwykłe duchowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Misterium rozpocznie się 14 kwietnia o godzinie 19:30 w Budzewie.

Wszystko zaczęło się od pasji i pomysłowości 11-letniego wtedy chłopca z Budzewa. Mariusz Pawlina, bo o nim mowa, dziś ksiądz w parafii w Gołdapi, postanowił zaprezentować mieszkańcom najważniejsze sceny biblijne – mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Najpierw z kilkoma znajomymi, rówieśnikami opracowali przedstawienie w miejscowej świetlicy, z czasem zaczęło dołączać coraz więcej młodzieży, a z czasem także dorosłych. Dziś jest ich około stu. Nie są profesjonalnymi aktorami, ale nie to jest najważniejsze. Zwłaszcza że na twarzach publiczności, niejednokrotnie widać skrycie ocieraną łzę…

W Niedzielę Palmową już po raz osiemnasty zaprezentowane zostanie Misterium Męki Pańskiej – jedno z największych w regionie amatorskich wydarzeń religijno-kulturalnych. Kto choć raz uczestniczył w tym niezwykłym wydarzeniu, wie, że warto przybyć do Budzewa – przed tamtejszą bowiem świetlicą prezentowane jest to pełne zadumy i skłaniające do refleksji przedstawienie wielkanocne. Każdego roku misterium ma inną treść i inne sceny i nowych aktorów. Niezmiennie jednak robi wrażenie.

— Nawet mi czasem pójdzie łza po policzku, mimo iż tyle lat już pomagam w organizacji Misterium Męki Pańskiej — mówi Stefania Wójcik, kierownik zespołu Budzewiaki, który razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Budrach jest organizatorem przedstawienia. — Każdego roku staramy się wprowadzać nowe wątki, jak na przykład wskrzeszenie Łazarza. Nie chcemy pokazywać ciągle tego samego scenariusza. Dlatego warto przybyć na misterium każdego roku, zwłaszcza, że pomaga ono w przygotowaniu się duchowym do Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkanocnych. To widać po relacji publiczności. Wielu z widzów wraca rok później i chce brać udział w misterium, a nawet chce zostać aktorem.

Popularność tego wydarzenia jest tak duża, że występują w nim osoby nie tylko z Budzewa i gminy Budry, ale i z Węgorzewa czy Gołdapi. To prawdziwe, społeczne „pospolite ruszenie” miejscowej społeczności. A w role postaci biblijnych wcielają się całe pokolenia.
— Są rodziny, które w całości biorą udział w misterium od wnuczków po babcie — nie kryje dumy pani Wójcik.

Aktorskie zaangażowanie zwykłych ludzi, mieszkańców Mazur, to jedno. Spektaklowi towarzyszy muzyka na żywo oraz wyjątkowa gra świateł, tworząca niezapomniany klimat. Pochodnie, które rozświetlają mrok, dodają wrażenia autentyczności i niemal przenoszą w czasie, wyzwalając ogromne emocje. Aktorzy podchodzą do swych ról z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem wypadając nie jak amatorzy, lecz jak prawdziwi profesjonaliści. Ale aby w to uwierzyć, a przede wszystkim poczuć wagę męki Chrystusa, trzeba po prostu stawić się w Budzewie osobiście. Początek Misterium Męki Pańskiej zaplanowano na 14 kwietnia na godzinę 19:30. Już dziś warto zarezerwować sobie ten kwietniowy wieczór.
(raz)


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages