Duchowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych

2019-04-13 12:00:00(ost. akt: 2019-04-13 16:18:14)

Autor zdjęcia: Archiwum GOK Budry

Już w niedzielę o godzinie 19.30, przy świetlicy wiejskiej w Budzewie rozpocznie się jedno z największych wydarzeń pasyjnych w naszym regionie. Misterium Męki Pańskiej z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą widownię.
W Niedzielę już po raz osiemnasty weźmiemy udział w Misterium Męki Pańskiej. Widowisko pasyjne, odgrywane przez około 100-osobową grupę aktorów amatorów z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą widownię. Co roku przy wiejskiej świetlicy zbiera się kilkaset osób, by wspólnie z aktorami przeżywać wydarzenia sprzed 2 tysięcy lat. Budzewskie misterium należy do największych spektakli plenerowych w północno-zachodniej części Mazur. W tym roku w główną rolę, czyli postać Jezusa, ponownie wcieli się Grzegorz Kotowicz z Więcek. W biblijnych scenach zobaczymy także nowe postacie. Kto choć raz uczestniczył w tym niezwykłym wydarzeniu, wie, że warto przybyć w niedzielę do Budzewa. Pełne zadumy i skłaniające do refleksji przedstawienie, dla wielu osób jest formą duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Widać to po reakcjach widzów, którzy w blasku pochodni ocierają ukradkiem łzy wzruszenia.

— Nawet mi czasem poleci łza po policzku, mimo iż tyle lat już pomagam w organizacji Misterium Męki Pańskiej — mówi Stefania Wójcik, kierownik zespołu Budzewiaki, który razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Budrach jest organizatorem przedstawienia. — Każdego roku staramy się wprowadzać nowe wątki. Nie chcemy pokazywać ciągle tego samego scenariusza. Dlatego warto przybyć na misterium każdego roku, zwłaszcza że pomaga ono w przygotowaniu się duchowym do Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkanocnych. Wielu z widzów wraca rok później i chce brać udział w misterium, a nawet chce zostać aktorem.
Do Niedzieli Palmowej odliczamy już nie dni, a godziny. Jak co roku wydarzenie wymaga ogromu pracy i zaangażowania wielu osób.

— Przygotowania do tegorocznego Misterium Pasyjnego zaczęły się kilka tygodni temu i były bardzo intensywne — mówi Aneta Stankiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach. — Tak duże wydarzenie wymaga koordynacji wielu działań. Oprócz częstych spotkań teatralnych całego aktorskiego grona i przygotowania strojów, najważniejszą rzeczą jest przygotowanie zaplecza organizacyjno-technicznego. Widowisko odbywa się w plenerze po zapadnięciu zmroku, przez co organizacja tego przedsięwzięcia nie należy do najłatwiejszych.
Spektakl odgrywany nocą wiąże się z trudnościami – trzeba zapewnić
odpowiednie oświetlenie poszczególnych scen i dograć wiele innych szczegółów, których nie widać gołym okiem. Dlatego tak niezwykle cenna jest współpraca wielu środowisk.

Organizatorem przedsięwzięcia jest nieformalna grupa: Zespół Budzewiaki, którym przewodzi Stefania Wójcik. Zespół działa w partnerstwie z lokalnym samorządem, miejscowymi społecznikami, przedsiębiorcami, Starostwem Powiatowym w Węgorzewie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Budrach. Nieocenioną rolę odgrywają oczywiście sami aktorzy-amatorzy, którzy podchodzą do swych ról z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem, wprawiając widzów w zadumę i refleksję. Żeby poczuć wagę męki Chrystusa, trzeba po prostu stawić się w Budzewie osobiście.

— W Niedzielę Palmową zapraszamy do Budzewa nie tylko do wspólnego oglądania, ale przede wszystkim duchowego przeżywania głębokiego sensu ukrzyżowania i zmartwychwstania Bożego Syna - Jezusa Chrystusa — zaprasza koordynatorka, Stefania Wójcik.
(mk)


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5