Zabrost Wielki: zabytkowa wieś

Z Zabrostu Wielkiego do Darkiejm jest 10 kilometrów, dwa razy bliżej niż do powiatowego Węgorzewa. Problem w tym, że Darkiejmy nie istnieją. Istnieje rosyjski Oziorsk. Ale gdyby było inaczej, to nie byłoby i Zabrostu Wielkiego, tylko Gross Sobrost.
Zabrost Wielki (niem. Gross Sobrost) założono w XVI w. Kiedyś leżał w centrum Prus Wschodnich. Od 1945 roku przylega do granicy polsko - rosyjskiej(radzieckiej). Leży 24 km na północny-wschód od Węgorzewa.

Wieś jest warto odwiedzin. Zachowała się w niej bowiem układ historyczny z budynkami o jednolitych formach architektonicznych. Ze zniszczeń I wojny światowej Zarost został odbudowany przez berlińskiego architekta Karla Kujatha i do dzisiaj przetrwał w niezmienionym kształcie. Zachowało się w nim wiele chałup z podcieniami, wzniesionych w konstrukcji ryglowej. Kuźnię, pochodzącą z przełomu XIX i XX w. rozebrano, a potem zrekonstruowano w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

W 2003 Zabrost Wielki zdobył I miejsce w konkursie na najlepiej zachowaną, zabytkową wieś Warmii i Mazur.

We wsi warto zwrócić uwagę także na cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej. Ciekawostką jest też granitowy głaz znajdujący tuż za ostatnimi zabudowaniami wsi. Wyryta jest na nim data 1914 upamiętniająca przypuszczalnie bitwę stoczoną tu we wrześniu tego roku.

W 1947 roku wieś zasiedlono Ukraińcami w ramach przymusowej Akcji "Wisła".




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5